Finalistit ja raati 2025

 

Sylvi-palkinnot jaettiin Tampere Film Festivallilla 8.3.2025. Elokuva-Sylvin voittajan valitsi ohjaaja-käsikirjoittaja Aleksi Salmenperä ja TV-Sylvin voittajan ohjaaja-käsikirjoittaja Paavo Westerberg.

Sylvi-palkinnot jaettiin palkintoseremoniassa Tampere Film Festivalilla. Edessä Tuuli Kanervankallio, Hannele Lampela ja Laura Suhonen. Takana vasemmalta oikealle Paavo Westerberg, Daniela Hakulinen, Laura Majava, Tuomas Toivainen, Vili Jauhiainen ja Katri Myllyniemi.

Vuoden 2025 Elokuva-Sylvin saivat Tuuli Kanervankallio ja Hannele Lampela käsikirjoituksestaan Prinsessa Pikkiriikki ja TV-Sylvi-palkinnon sai Laura Suhonen käsikirjoituksestaan Sekunnit.

 

Tutustu voittajatiedotteeseen 2025 täältä.

Vuoden 2025 Elokuva-Sylvi-finalistit ovat:

 

Jälkeemme vedenpaisumus – Ossi Hakala 

 

Ohjus – Miia Tervo 

 

Prinsessa Pikkiriikki – Tuuli Kanervankallio ja Hannele Lampela 

 

 

Vuoden 2024 TV-Sylvi-finalistit ovat:

 

Hullu – hullumpi – yläaste, kausi 6 – Tuomas Toivainen (pääkäsikirjoittaja) ja Vili Jauhiainen 

 

Lindan huone – Laura Majava 

 

Sekunnit Laura Suhonen 

 

Toinen tuleminen – Jemina Jokisalo (pääkäsikirjoittaja) ja Daniela Hakulinen 

 

Sylvi-finalistit on valinnut kaksi esiraatia. TV-Sylvin esiraadissa ovat toimineet  käsikirjoittaja Paula Mononen, käsikirjoittaja-ohjaaja Reetta Aalto, televisiotutkija Heidi Keinonen sekä käsikirjoittaja-ohjaaja Mikko Myllylahti. Elokuva-Sylvin finalistit ovat valinneet elokuvaohjaaja-käsikirjoittaja Katja Gauriloff, Kino Reginan ohjelmistosuunnittelija, käsikirjoittaja-ohjaaja ja elokuvakriitikko Otto Kylmälä sekä Finnish Film Affairin ohjelmapäällikkö Alisha Hasan

 

Tutustu Finalistit 2024 -tiedotteeseen täältä.

Finalistit ja raati 2024

 

Minne meni vuosi 2023? Hyppäämme Sylveissä suoraan vuoteen 2024, sillä jatkossa jaamme Sylvi-palkinnot Tampereen elokuvajuhlilla maaliskuussa. Finalistiteokset ovat siis kaikki saaneet ensi-iltansa vuonna 2023 – palkitseminen tapahtuu vain jatkossa seuraavana vuonna Lea-näytelmäpalkinnon tapaan.

Sylvi-palkinnot jaettiin Tampere Film Festivalilla. Eturivissä palkitut Kaarle Aho, Paula Mononen ja Katja Gauriloff. (Kuva: Érica Dahlström-Dezonne)

Vuoden 2024 Elokuva-Sylvin saivat Katja Gauriloff ja Niillas Holmberg käsikirjoituksestaan Je’vida ja TV-Sylvi-palkinnon saivat Paula Mononen ja Kaarle Aho käsikirjoituksestaan Eroja ja sovintoja.

 

Tutustu voittajatiedotteeseen täältä.

Vuoden 2024 Elokuva-Sylvi-finalistit ovat:

 

Katja Gauriloff ja Niillas Holmberg – Je’vida

 

Jesse Jalonen – Kukaan ei katso sinua silmiin

 

Teemu Nikki – Peluri

 

 

Vuoden 2024 TV-Sylvi-finalistit ovat:

 

Paula Mononen ja Kaarle Aho – Eroja ja sovintoja

 

Leo Viirret – Renki

 

Pilke Salo, Milla X. Tuokkola ja J. J. Vanhanen – Räjähdysherkkä

 

 

Sylvi-finalistit on valinnut kaksi esiraatia. Elokuva-Sylvin esiraadissa ovat toimineet käsikirjoittajat Daniela Hakulinen ja Reeta Ruotsalainen sekä käsikirjoituskonsultti Kati Royle. TV-Sylvin finalistit ovat valinneet käsikirjoittaja-ohjaajat Veera LamminpääJenni Toivoniemi ja Selma Vilhunen sekä kulttuuritoimittaja Anton Vanha-Majamaa.

 

Tutustu Finalistit 2024 -tiedotteeseen täältä.

Finalistit ja raati 2022

 

Sylvi-palkinnot jaettiin marraskuussa 2022 Teatteritalo Universumilla. Elokuva-Sylvi-palkinnon voittajan valitsi näyttelijä Laura Birn ja TV-Sylvi-voittajan käsikirjoittaja-ohjaaja Juha Jokela.

Kuva: Leena Koskela

Vuoden 2022 Elokuva-Sylvi-palkinnon voittivat Daniela Hakulinen ja Ilona Ahti käsikirjoituksellaan Tytöt tytöt tytöt. TV-Sylvi palkinnon pokkasi puolestaan Auli Mantila sarjakäsikirjoituksellaan Transport.

 

Finalistit 2022 -tiedotteen voit lukea täältä.

Palkitut 2022 -tiedotteen voit lukea täältä.