Minä töissä: näytelmäkirjailija Heikki Paavilainen

Heikki Paavilainen Suomen Kesäteatterilla seuraamassa esityksen kulkua. Kuva: Kimmo Mäkiselkä

Heikki Paavilainen

 

Olen alun perin näyttelijä (Teak 80-84), sittemmin teatterinjohtaja, ohjaaja ja käsikirjoittaja. Vuonna 2005 ensimmäinen ammattiteatteriin yksin tehty musikaalikäsikirjoitus.

 

Sen jälkeen yli 20 tekstiä.

Vesku-musikaalin ensi-ilta tunnelmassa. Kuva: Kimmo Mäkiselkä

Mitä on työpöydälläsi tällä hetkellä tai mikä teos saa ensi-iltansa piakkoin?

 

Tänään 12.6., kun tätä kirjoitan, tulee ensi-iltaan Vesku-musikaali Vesa Matti Loirin elämästä.

 

Tämä prosessi lähti käyntiin jo vuoden 2020 tammikuussa. Kesti viisi ja puoli vuotta saattaa se ensi-iltaan. Maailmassa tapahtui asioita jotka pitkittivät tietä ja muuttivat käsistä moneen kertaan.

Kerro viimeisimmästä teoksestasi.

 

Vesku-musikaalin prosessi on ollut pitkä ja sisältänyt erittäin paljon vahvoja tunnelatauksia.

 

Yllättävintä on ollut tämä ensi-iltaan saapuminen. Luulin, että tämä ”valmiiksi” saattaminen olisi se suurin hetki. Yllättäen ei. Olen kaikkien tunnemyrskyjen jälkeen ollut hyvin rauhallinen, ehkä jopa seesteinen. Luulen, että matkan aikana olen jo käynyt kaiken läpi. Parempi näin. Voin kääntää katseen eteenpäin.

Mikä näytelmä tai käsikirjoitus on tehnyt sinuun viime aikoina vaikutuksen?

 

Minulla ei ole yksittäistä näytelmää, joka olisi tehnyt minuun vaikutuksen. Kaikkien näiden vuosikymmenien aikana minun maailmaani on mullistaneet yksi yhteinen tekijä – Sirkku Peltola! Hänen käsikirjoitus-ohjaustyönsä ovat saattaneet minut paikoitellen tolaltaan ja ajattelemaan itseäni ja muita aivan toisin kuin ennen esitystä.

 

Sirkku on lajin Kuningatar.

Mikä sai sinut ryhtymään näytelmäkirjailijan uralle?

 

Halusin kertoa tarinoita. En tuntenut ketään, joka olisi kirjoittanut juuri sitä tarinaa, jonka halusin kertoa. Siksi oli kirjoitettava itse.

Mistä pitäisi kirjoittaa enemmän tai mistä haluaisit itse kirjoittaa enemmän?

 

Minua kiehtoo ihmisten tarinat. Tarinoita.

Kirjoittamiseen liittyvä vinkki kollegoille.

 

Älä pelkää. Tämä on kuitenkin joukkuelaji. Sinulla on muita ihmisiä ympärilläsi. Et ole yksin.

näytelmäkirjailija Asta Honkamaa kysyy:

 

Missä näytelmässä on mielestäsi mielenkiintoinen rakenne?

 

Tässä Vesku-musikaalissa. Kolme eri ikäistä Veskua yhtä aikaa lavalla.

Discover more from Suomen Näytelmäkirjailijat ja Käsikirjoittajat ry

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading