Tunnin jälkeen Virgiinian olohuone on osallistujien käytössä tunnin ajan vapaan oleskelun merkeissä.
Somaattinen pilates – kehotietoisuutta ja tasapainoa
Pilatesharjoittelun avulla opetellaan ergonomista kehonkäyttöä, joka tuo arkiliikkumiseen keveyttä ja vaivattomuutta. Harjoitus vahvistaa kehon syviä lihaksia, lisää nivelten liikkuvuutta ja tukee hermoston tasapainoa. Liikkeet ovat helposti lähestyttäviä, ne tehdään lattiatasolla ja niiden avulla oivalletaan liikkeen perusperiaatteita kehon toiminnallisuuden tueksi.
Somaattinen lähestymistapa korostaa kehotietoisuutta osana kehonhuoltoa. Hitaan, tietoisen ja aistivan liikkeen avulla syvennetään yhteyttä kehoon ja sen tuntemuksiin, edistäen kehomielen integraatiota. Kehossa kantautuvat eletyn elämän jäljet – harjoituksessa opetellaan tunnistamaan kehon viestejä, omia rajoja ja tarpeita lempeästi ja hyväksyvästi. Somaattinen työskentely pohjautuu liikkeen kehityksellisiin periaatteisiin ja kokemukselliseen anatomiaan.
Somaattinen liiketyöskentely on yksi psykofyysisistä ja somaattisista menetelmistä, jotka tukevat kehon palautumista ja parantumista. Sen avulla vahvistetaan yhteyttä sisäisiin voimavaroihin kehollisuuden kautta. Harjoituksessa keskeisiä elementtejä ovat tuki, hengitys, liikkeen ketjuuntuminen ja virtaavuus. Somaattinen työskentely syventää kehollista kokemusta, vahvistaa läsnäoloa ja auttaa löytämään voimavaroja kehon kautta.
Tunti soveltuu niin vasta-alkajille kuin kokeneemmille pilateksen harjoittajille.
Anni Rissanen on Helsingissä toimiva tanssitaiteilija, (TaM), tanssinopettaja (Amk), somaattisen liikkeen terapeutti (ISMETA600h), pilatesohjaaja (Somatic Studio) ja spiraalistabilaatio-ohjaaja (Askel Education). Hän on erikoistunut kehotietoisuuden ja somatiikan käyttöön opetuksessaan. Hän on opettanut tanssijan työn ohessa vuodesta 2009 lähtien muun muassa Helsingin kaupungin teatterilla, Aalto-Yliopistossa, Taideyliopiston dramaturgian laitoksella, Zodiak – Uuden tanssin keskuksessa sekä Somatic Studiolla.